• Staff Assignments for SY2019-2020

    Family

    Program

    Teacher Name

    Subject

    6A

    STEM

    Nicole Brodie

    ELA

    6A

    STEM

    Charles Carr

    Math

    6A

    STEM

    Rosalyn Triplett

    Science

    6A

    STEM

    Portia Jackson-Vega

    S. Studies

    6A

    SPED

    Erika Gresham

    ELA/Math

    6B

    STEM

    Andrea McEachron

    ELA

    6B

    STEM

    Betty Conover

    Math

    6B

    STEM

    Allante Smith

    Science

    6B

    STEM

    Ruben Dupree

    S. Studies

    6B

    SPED

    Maia Pinkerton

    ELA/Math

    6C

    STEM

    Dorian Dallas

    ELA

    6C

    STEM

    Richard Bolton

    Math

    6C

    STEM

    Jeffrey Tanks

    Science

    6C

    STEM

    vacant

    S. Studies

    6C

    SPED

    LuVilla Butler

    ELA/Math

    7A

    SUMMIT

    Dominique Curtis

    ELA

    7A

    SUMMIT

    Kabreshia Rumph

    Math

    7A

    SUMMIT

    Wanda Maybank

    Science

    7A

    SUMMIT

    Dorrian Swinger

    S. Studies

    7B

    STEM

    Brittany Quinn

    ELA

    7B

    STEM

    Terrance Driger

    Math

    7B

    STEM

    Julius Smith

    Science

    7B

    STEM

    Christopher Jones

    S. Studies

    7B

    SPED

    Deborah Mays

    ELA/Math

    Family

    Program

    Teacher Name

    Subject

    7C

    STEM

    Jaukennia Green-Holmes

    ELA

    7C

    STEM

    vacant

    Math

    7C

    STEM

    Rafael Abreu

    Science

    7C

    STEM

    Franklin Huff

    S. Studies

    7C

     SPED co-taught

    Carlyne Nicolas

    ELA/Math

    8A

    SUMMIT

    Mao Harris

    ELA

    8A

    SUMMIT

    Julie Corey

    Math

    8A

    SUMMIT

    vacant

    Science

    8A

    SUMMIT

    Andre Taylor

    GA Studies

    8A

    SPED

    Anetria White

    ELA/Math

    8B

    SUMMIT

    Chelsea Jones

    ELA

    8B

    SUMMIT

    Rhonda Robinson

    Math

    8B

    SUMMIT

    Clydine Warfield

    Science

    8B

    SUMMIT

    Michael Tower

    GA Studies

    8C

    STEM

    Paula Reese

    ELA

    8C

    STEM

    Eniolami Ayobiojo

    Math

    8C

    STEM

    Stephanie Smith-Greene

    Science

    8C

    STEM

    Cornelia Harness

    GA Studies

    8C

    SPED

    Felicia Nelson

    ELA/Math

    7D/8D

    Promise

    Elbert Edwards

    Reading

    7D

    Promise

    Regina Boyd

    ELA/GA Studies

    7D

    Promise

    Tamara McCoy

    Math/Science

    7D

    SPED/Promise 7

    Christopher Sapp

    ELA/Math

    8D

    Promise

    Cherry Pride

    ELA/GA Studies

    8D

    Promise

    Randall Mosely

    Math/Science

    8D

    SPED/Promise 8

    Carlos Baggage

    ELA/Math

    6-8 grade

    ELA

    Yolanda Smith/Student Enrichment Center

    Master Teacher/Community Outreach/Family Engagement

    Family

    Program

    Teacher Name

    Subjects

    SPED

    SPED

    Rhianna President

    Science/S. Stud.

    SPED

    SPED

    Andrea Leslie

    Science/S. Stud.

    SPED

    SPED

    Maia Pinkerton

    Science/S. Stud.

    SPED Unit

    MID

    Ellery Miller

    All

    SPED Unit

    Autistic

    Mildred Basye

    All

    SPED Unit

    SID/PID

    Maryanne Dixon-Jones

    All

    SPED Unit

    Adaptive PE

    Vanessa Morton

    All

    Elective

     

    Gregory Spriggs

    PE

    Elective

     

    Gregory Gibson

    PE

    Elective

     

    Erika Pettway

    Dance

    Elective

     

    Robbie Robinson

    Spanish

    Elective

     

    Cedrick Howard

    Audio Visual

    Elective

     

    Desiree Williams

    Business Ed

    Elective

     

    Lisa Ruggs

    Health

    Elective

     

    Jason Heath

    Drama

    Elective

     

    Cory Robinson

    Music

    Elective

     

    Amber Dennard

    Band

    Elective

     

    Forest Hopkins

    Band (part time)

    Elective

     

    Dennard/Hopkins

    Band Office Space

    Elective

     

    Pettway/Ruggs

    PE Health Office Space

    Elective

     

    Sergeant Harris

    JROTC

    Elective

     

    Henry Culverson

    Visual Arts

     

    instructional

    Victory Houston

    para

     

    instructional

    Jeanette Head

    para

     

    instructional

    Antwon Norman

    para

     

    instructional

    Amanda Harris

    para

     

    Instructional

    Q. Robinson

    para

     

    instructional

    Terri Thomas-Earls

    para

     

    instructional

    Bernadette Adams

    para

     

    non

    Sean Ford

    para

     

    non

    Demarcus Howard

    para

     

    non

    Shadella Reese

    para

     

    non

    Therron Coopwood

    Para

     

    non

    Erwin Julien

    para

     

    non

    Markecia Jacobs

    para

     

    non

    Jeffrey Walker

    para

     

    non

    Brandon McClendon

    para

     

    non

    Alexis Walker

    para

     

    non

    Milton Safford

    para

    Admin

     

    Gregory Parks

    Principal

     

     

    Shevan Howard

    Assistant Prin.

     

     

    Tonetta Green

    Assistant Prin.

     

     

    Andrew Fuller

    Assistant Prin.

     

     

    Donna Davis

    Assistant Prin.

    Support

     

    Tanya Green

    Counselor

     

     

    Tanya Ellis

    Counselor

     

     

    Brandon Henderson

    Counselor

     

     

    Eldevell Allen

    Counselor

     

     

    Adrian Williams

    Media Tech

     

     

    Patrina Bright

    Tech Specialist

     

     

    Janice Williams

    Social Worker(.8)

     

     

    Maurice Batiste

    Psychologist(.5)

     

     

    Patrice Stokes

    SELT

     

     

    Eunice Payne

    Business Manager

     

     

    Bresiea Kirkpatrick

    Registrar

     

     

    Wakita Jacobs

    Secretary

     

     

    Meschiel Joyce

    Office clerk(202)

     

     

    Tai Darden

    Office clerk(231)

     

     

    Colette Minnifield

    Gifted

     

     

    Lanisa Hines

    STEM Classroom

     

     

    L. Hines

    STEM Coach Office

     

     

    Jocelyn Graves

    Instructional coach

     

     

    Dorris Howard

    Instructional coach

     

     

    Gail Harris

    Media Specialist

     

     

    Regina Arvin

    Speech

     

     

    Jeffrey Copeland

    Behavior Specialist

     

     

    Sumaria Knox

    Nurse

     

     

    Clint Perkins

    Clinical Therapist

     

     

    Nikki Coley

    SST

     

     

    Sedric Ward

    Reading Specialist

     

     

    Jacqueline Stargell

    Math Specialist

     

     

    Ward/Stargell

    Specialist Office

     

     

    Ricardo Rucker

    SRO

     

     

    ISS

    Discipline

     

     

    Beth Bolden

    ELL

     

     

    Community in Schools

    Wrap around service support

     

     

    Derra Sillah

    ELA-REP