• Atlanta Board of Education 

    Dist1

    Dist2

    District 3

    Dist4

    District 5


     

    Dist 6

    Seat 7

    Seat 8

    Seat 9

     

    Click here for a printable version


     

    The Atlanta Board of Education establishes and approves the policies that govern the Atlanta Public School system. The Board consists of nine members, representing six geographical districts and three "at-large" districts. One person is elected per district to represent the schools in a given district for a four-year term.


    Under the provisions of the new board charter, approved by the Georgia Legislature in 2003, Board members elect a new chair and vice-chair every two years. The day-to-day administration of the school district is the responsibility of the Superintendent, who is appointed by the Board.

     

     

    Schools by District

     

    District 1

    Elementary Schools:  Atlanta Neighborhood Charter (K-5), Benteen, D. H. Stanton, Dobbs, Hope-Hill, The Kindezi School-Old Fourth Ward (K-5), KIPP Vision Primary (K-2), Mary Lin, Parkside, Slater, Thomasville Heights, Wesley International Academy (K-5)

    Middle Schools: Atlanta Neighborhood Charter (6-8), KIPP Vision Academy (5-8), Martin Luther King, Jr., Price, Wesley International Academy (6-8)

    High Schools:  The New Schools at Carver, Henry W. Grady*,  Maynard Holbrook  Jackson (*Shared by District’s 1 & 3)

     

     

    District 2

    Elementary Schools:  Bethune, Centennial Academy (K-5), Dunbar, F.L. Stanton, Finch, M.A. Jones, The Kindezi School-Westlake (K-5), KIPP Strive Primary (K-3), KIPP West Atlanta Young Scholars (WAYS) Primary (K-1)

    Middle Schools:  Brown,  Centennial Academy (6-7),  KIPP Strive Charter (5-8), KIPP West Atlanta Young Scholars (WAYS) Academy (5-8), The Kindezi School-Westlake (6-8)

    High Schools:  Booker T. Washington, Frederick  Douglass, KIPP Atlanta Collegiate (9-12), North Metro

     

    District 3

    Elementary Schools:  Burgess-Peterson Academy, Drew Charter (K-5), Morningside, Springdale Park, Toomer, Whitefoord

    Middle Schools:  Drew Charter (6-8), Inman

    High Schools:  Adult Literacy Program, Alonzo Crim Open Campus, Drew Charter (9-11), Henry W. Grady* (*Shared by District’s 1 & 3)

    Residential Flexible Learning Program:  Hillside Conant (Grades 2-12)

     

    District 4

    Elementary Schools:  Atlanta Classical Academy (K-5), Brandon, Brandon Primary, E. Rivers, Garden Hills, Jackson, Jackson Primary, Smith, Smith Primary

    Middle Schools:  Atlanta Classical Academy (6-8), Sutton

    High Schools:  Atlanta Classical Academy (9th), North Atlanta

     

    District 5

    Elementary Schools:  Adamsville Primary, Beecher Hills, Bolton Academy, Boyd, Connally, Fain, Grove Park Intermediate, Miles Intermediate, Peyton Forest, Scott, Towns, Usher-Collier Heights, Westside Atlanta (K-4), West Manor, Woodson Primary


    Middle Schools: 
    Harper-Archer, Young


    High Schools: 
    Benjamin E. Mays, The West End Academy


    Single Gender Schools: 
    B.E.S.T. Academy (6-12), Coretta Scott King Academy (6-12)

     

    District 6

    Elementary Schools:  Cascade, Cleveland Avenue, Continental Colony, Deerwood Academy, Fickett, Gideons, Heritage Academy, Humphries, Hutchinson, Kimberly, Perkerson, Venetian Hills  

    Middle Schools:  Bunche, Crawford W. Long, Latin Academy Charter School (6-8), Sylvan Hills

    High Schools:  D.M. Therrell, The Forrest Hills Academy,  South Atlanta

     

    Note:  Italics indicate charter schools or non-traditional programs