• Esteves Eshe P. Collins Leslie Grant Byron Amos

    Jason F. Esteves (Seat 9)
    Board Chair

    Eshe' P. Collins (District 6)
    Vice Chair

    Leslie Grant
    (District 1)

    Byron Amos
    (District 2)

     

    Michelle D. Olympiadis Nancy Meister Erika Y. Mitchell   Kandis Wood Jackson   Cynthia Briscoe Brown  

    Michelle D. Olympiadis
    (District 3)

    Nancy M. Meister 
    (District 4)

    Erika Y. Mitchell
    (Seat 5)

    Kandis Wood Jackson
    (Seat 7)

    Cynthia Briscoe Brown
    (District 8)


      
     
    The Atlanta Board of Education establishes and approves the policies that govern the Atlanta Public School system. The Board consists of nine members, representing six geographical districts and three "at-large" districts. One person is elected per district to represent the schools in a given district for a four-year term.

    Under the provisions of the new board charter, approved by the Georgia Legislature in 2003, Board members elect a new chair and vice-chair every two years. The day-to-day administration of the school district is the responsibility of the Superintendent, who is appointed by the Board.
     
     
    Click here for a printable version
     
     

    Schools Located in District

     

    District 1

    Elementary Schools: Barack & Michelle Obama Academy, Benteen, Dobbs, Hope-Hill, Mary Lin, Parkside, Slater, Thomasville Heights

    Middle Schools: King, Price

    High Schools: Carver, Carver Early College, Grady, Jackson

    Charter Schools: Atlanta Neighborhood Charter School (K-8), KIPP Vision Academy (K-8) The Kindezi School - Old Fourth Ward (K-8) Wesley International Academy (K-8)

     

     

    District 2

    Elementary Schools: Dunbar, Finch, Hollis Innovation Academy (K-8), Jones, Stanton

    Middle Schools: Brown

    High Schools: Douglass, North Metro, Washington

    Charter Schools: Centennial Academy (K-8), KIPP Strive Academy (K-8), KIPP WAYS Academy (K-8), KIPP Atlanta Collegiate (9-12)

     

    District 3

    Elementary Schools: Burgess-Peterson Academy, Morningside, Springdale Park, Toomer                                                                             

    Middle Schools: Inman

    High Schools: Adult Literacy Program, Alonzo Crim Open Campus, Grady, West End Academy

    Charter Schools: Drew Charter (K-12)

    Residential Flexible Learning Program: Hillside Conant (Grades 2-12)

    District 4

    Elementary Schools: Brandon, Brandon Primary, E. Rivers, Garden Hills, Jackson, Jackson Primary, Smith, Smith Primary

    Middle Schools: Sutton

    High Schools: North Atlanta

    Charter Schools: Atlanta Classical Academy (K-8)

     

    District 5

    Elementary Schools: Beecher Hills, Bolton Academy, Boyd, Fain, Peyton Forest, Scott, Towns, Tuskegee Airmen Global Academy, Usher-Collier, West Manor, Woodson Park Academy

    Middle Schools: Harper-Archer, John Lewis Invictus Academy, Young

    High Schools: Mays

    Single Gender Schools: B.E.S.T. Academy (6-12), Coretta Scott King Young Women’s Leadership Academy (6-12)

     Charter Schools: Kindezi West (K-8), Westside Atlanta Charter (K-6)

     

    District 6

    Elementary Schools: Cascade, Cleveland Avenue, Continental Colony, Deerwood Academy, Fickett, Heritage Academy, Humphries, Hutchinson, Kimberly, Kindezi at Gideons, Perkerson

    Middle Schools: Bunche, Forrest Hill Academy, Long, Sylvan Hills

    High Schools: Forrest Hill Academy, South Atlanta, Therrell

     

     

     
     
     
    Please click here for the board agenda and relevant action items.